Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bonitace   

 

Posouzení psa pro vhodnost zařazení do chovu s ohledem na kriteria daná standardem plemene - vyplnění hodnot do bonitační karty.

Po posousení a kladném vyjádření je pes zařazen jako chovný pes či chovná fena zápisem do průkazu původu. V opačném případě je neuchovněn a ztrácí možnost míti štěňata s PP.

Bonitace probíhá v den konání Klubové výstavy  svatobernardských psů v Mladé Boleslavi,v odpoledních hodinách po výstavě a pak podle počtu psů na podzim v říjnu nebo listopadu,informace získáte u jednatelky klubu pí.Hájkové tel.:723 435 720

 

 

 

 

Před bonitací

 

Než půjdete na bonitaci musíte mít splněné podmínky pro bonitování.

1.podmínkou je  navštívit nejméně dvě výstavy z toho musí být jedna  

   mezinárodní,národní nebo klubová, druhá stačí oblastní nebo krajská.

2.podmínka je vyhodnocený rentgen kyčlí tzv. DKK (dysplazie kyčelního kloubu)

   -možné udělat až od 18.měsíce věku psa

3.podmínka - minimální věk psa nebo feny 22.měsíců

 

Pro bonitaci  potřebujete účast na 2 výstavách a z nich  posudek minimálně výborný nebo velmi dobrý s číselným označením(známkou).

To znamená,že pokud půjdete na výstavu se štěnětem tak dostanete posudek jen velmi nadějný,nebo nadějný -což není známka jen slovní ohodnocení a tato výstava není uznána pro bonitaci.

Na bonitaci si vezmete jak originál PP, tak jeho kopii.

 

 

Plán výstav najdete na internetových stránkách www.cmku.cz  v nabídce výstavy. Musíte však včas ,nejlépe 2-3 měsíce předem napsat nebo zatelefonovat pořadateli výstav o přihlášky neboli propozice výstavy. Je důležité si dobře přečíst propozice - bernardýn patří do skupiny FCI II.

Přihlášky je nutné vyplnit čitelně podle dat v průkazu původu psa. Na výstavu s sebou vezmete originál  PP,očkovací průkaz psa s platným očkováním (očkování musí být starší 30 dní před výstavou),vstupní list,který obdržíte od pořadatele výstavy(asi týden před výstavou).

Dále pro pejska misku na vodu,kartáč,vodítko s obojkem,hadr na utření tlamy..

A dále co na výstavě?

Při vstupu do areálu výstavy předložíte ke  kontrole veterináři očkovací průkaz a dále potvrdíte u vstupní kanceláře účast (předložíte vstupní list) a zde dostanete i katalog a vystavovací číslo.

V katalogu (obdržíte na výstavě zdarma pokud vystavujete)si přečtete důležité informace ,jako v kterém kruhu je Váš pes posuzován a k tomuto kruhu se přesunete.V katalogu je i nabídka dalších výstav.

Po předvedení  svého psa dostanete od rozhodčího vašeho kruhu posudek,který si můžete nechat zapsat na vyhrazeném místě na výstavišti do originálu průkazu původu a při získání titulu můžete obdržet ve výdejně cen třeba kokardu,plaketu nebo pohár.

V případě,když si  zapomenete na výstavišti zapsat posudek,můžete požádat ČMKU a nechat si jej dopsat,musíte zaslat originál PP a výstavní posudek doporučeně na adresu

Českomoravská kynologická unie,sekretariát, Jankovcova 53,170 00 Praha 7.

 

 

Rentgeny kyčlí DKK

Ve věku nejméně 18 měsíců , objednáte svého psa u veterinárního lékaře, může být ve Vašem okolí, který zhotovuje rentgeny DKK psů.(nedělá každý)

Ten psu zrentgenuje kyčelní klouby a snímek odešle veter.lékaři,který tento rentgen vyhodnotí.

U bernardýnů snímky DKK vyhodnocuje

Veterinární klinika, MVDr.Jaromír Ekr, Pražská 94, 500 04 Hradec Králové, tel./fax : 495 533 261,

www.vetklinika.net

 

DKK se teprve monitoruje,žádný stupeň nevylučuje z chovu,ale pes nesmí kulhat.

 

Pro bonitaci si kopii vyhodnocení vystavené p.MVDr.Ekrem vezmete s sebou, originál si ponecháte.

 

 

 

 

 

 

Po bonitaci – pes a fena jsou uchovněni

 

A co dál……..

 

Máte uchovněného psa a teď jej musíte zaregistrovat. Připravíte si originál průkazu původu, kopie výstavních posudků , kopii DKK kyčlí a kopii bonitačního listu a připojíte dopis se žádostí na přeregistraci chovného psa.

To vše zašlete  doporučeně na adresu :

Českomoravská kynologická unie, plemenná kniha SB,Jankovcova 53,

170 00 Praha 7.

 

Po všech těchto formalitách můžete již krýt feny.

 

 

Máte uchovněnou fenu , nejdříve si musíte zažádat o chovatelskou stanici ,vyřízení trvá přibližně 2měsíce. O tiskopisy na žádost o chov.stanici zažádáte na Českomoravská kynologická unie, sekretariát, Jankovcova 53,170 00 Praha .

Po vyplnění žádosti -připravte si tak 10 možných názvů Vaší stanice- zašlete zpět na ČMKU a budete čekat. Cena přiznání názvu Chovatelské stanice je 1500,-Kč a tento chráněný název přijde poštou na dobírku.

 

Než se fena bude hárat , tak si vyberete chovného psa .Pozor na příbuzenskou plemenitbu.Tj.nesmíte spojit fenu a psa se stejnými  rodiči,prarodiči a nejlépe i praprarodiči.Proto je NUTNÉ před výběrem psa zhlédnout jeho průkaz původu a porovnat ho s průkazem původu vaší feny!

Nebo o doporučení vhodného psa můžete požádat poradce chovu bernardýnů p.Otakar Vondrouš, Ptácká 215/87, 293 01 Mladá Boleslav.Tel.: 723 710 955

 

U poradce chovu si také před háráním feny zažádáte o krycí listy,které se vyplníte s majitelem psa při nakrytí feny. Krycí list dostanete 2x.- jeden odešle majitel psa po nakrytí zpět poradci chovu a jeden zůstane Vám jako majiteli feny.

Po narození štěňat odešlete druhý vyplněný krycí list poradci chovu, který Vám po jeho obdržení zašle žádanky o tetovací čísla. Zde se zapisují jména štěňat.

První vrh začíná písmenem „A“,tak všechna štěňata budou začínat písmenem „A“, Nejdříve se píší podle abecedy psi a pak feny.(např.Ajax,Arnie,Agáta,Amsel,Athea, atd).

V žádance je také kolonka o rodičích,ta se vyplní požadovanými údaji a dále je název chov.stanice, když ji máte uznanou tak ji tam napíšete, v případě, že žádost  o chov.stanici ještě nebyla vyřízena ,napíše se do kolonky chov. stanice „zažádáno o chov.stanici“.

 

Vyplněnou žádanku zašlete na adresu : Českomoravská kynologická unie, plemenná kniha,Jankovcova 53 , 170 00 Praha 7. – nejdéle do 3-4týdnů stáří štěňat.

Pokud nemáte tak společně s žádankou pošlete žádost o zaregistrování chovné feny , k tomu potřebujete poslat doporučeně originál průkazu původu,kopii výstavních posudků,kopii DKK a kopii bonitačního listu.

Plemenná kniha přiřadí tetovací čísla a během 14 dní Vám zašle vyplněnou žádanku zpět.

Po obdržení žádanky s tetovacími čísli od plem . knihy, uvědomte poradce chovu p.Vondrouše se kterým se domluvíte kdy se dostaví štěňata natetovat

.

K novému majiteli mohou jít štěňata po dovršení nejméně 50 dnů věku ( stáří po 7 týdnu ).Nezapomeňte štěňatům nejdéle do 5 dnů stáří dát odstranit paspárky na zadních nohách ,řádně odčervovat, poprvé ve 14 dnech a poté každých 14 dní až do věku 3měsíců,dále každý měsíc až do půl roku, do roka po třech měsících.Dále je nejlépe odčervovat 2x ročně .

K novému majiteli by mělo jít štěně alespoň 1 x očkováno (6- 8 týden),základní vakcinaci (určí lékař).

 

 

V případě , že i s chovným psem nebo fenou  dále navštěvujete výstavy a získáváte tituly,můžete je dát dopsat na plemenné knize, aby štěňata měla ve svém průkazu původu napsané všechny tituly svých rodičů.

Stačí jen zaslat kopii PP a výstavních posudků na adresu: Českomoravská kynologická unie, Jankovcova 53, 170 00 Praha 7 , a požádat o jejich dopsání k chovnému psu nebo feně.

 

Podmínky pro splnění některých titulů např. Junioršampion ČR,interšampion atd.... najdete na stránkách www.cmku.cz

 

Členství v klubu chovatelů svatobernardského psa

 

Roční příspěvek činí 300,-Kč.Členové dostávají  2 x ročně klubový "Zpravodaj".

O přihlášky můžete požádat jednatelku pí.Martinu Hájkovou, Obilní trh 9, 602 00 Brno, tel.:723 435 720

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

BERNARDYN

(LUCKA, 30. 8. 2010 12:47)

AHOJ JA MAM KNIHU O BERNARDYNECH NORMALNE JSEM JI SEHNALA MAM UZ TRI PEJSKY A JSEM SPOKOJENA AKORAT BYCH POTREBOVALA PORADIT KDY JE MUZU NECHAT UZ PRES NOC VENKU BERU JE NA NOC DO BARAKU MAME 2PSA TEN JE VENKU OD 5MESICU A TEDKA MAME JEHO DVA SYNY A JSOU JIM 2 MESICE MUZETE MY PORADIT DEKUJI MOC

kniha o bernardýnech

(alena, 20. 3. 2009 10:37)

Dobrý den p.moniko bohužel kniha o výcviku jako taková zvláš´t pro bernardýny neexistuje.knih o výcviku je celkem dost. jinak pokud vím tak jediná vyšlá kniha o bernardýnech je J.Radfod Wilcock:Svatobernardský pes,vydáno 2006 Fortuna print. Je k sehnání i na internetu tak se mrkněte. S pozdravem Melounová a a´t vám roste a nezlobí

knihy pro výcvik bernardýnů

(Monika, 19. 3. 2009 15:41)

Dobrý den, zdravíme Vás ze Chicaga. Pořídili jsme si štěňátko Bernardýna, kterému je teď 10 týdnů. Chtěla jsem Vás poprosit, jestli mi můžete doporučit nejakou dobrou knížku pro výcvik bernardýnů, nebo výchova bernardýnů. Děkuji a přeji hezký den.